Vergi avantajı, düşük yaşam masrafları ve yüksek yaşam standartları ile Avrupa’da yabancı yatırımcılar için oldukça cazip bir ülke olan Portekiz son zamanlarda Türklerin de ilk tercihleri arasına girmeye başladı.

1. Ilıman İklimi:
Akdeniz iklimin hâkim olduğu, Aralık- Şubat ayları arası kış mevsimi ve Mayıs-Haziran ayları ise yaz mevsiminin yaşandığı Portekiz alışkın olduğumuz hava durumuna sahiptir. Ortalama sıcaklık kışları ortalama 9ºC – 17ºC arasında iken, yazları ise 17ºC-26ºC arasındadır.

2. Davetkâr Nüfusu:
Portekiz’de, nezaketin ve misafirperverliğin hâkim olduğu insanlarla beraber yaşamak sizi dil engeline rağmen evinizde hissettirmeye yeter. Dahası, nüfusun çoğu hayatınızı kolaylaştırmak için çabalar ve kendinizi rahatlıkla ifade etmenizi sağlamak için İngilizce konuşurlar.

3. Coğrafi Özellikleri:
91906 km2 ve 1793 km’lik bir sahil şeridine sahip olan bu ülke, kuzeyden güneye, kısa mesafede nefes kesen manzaraların büyük bir çeşitliliğini sunmaktadır. Verimli tepeler, geniş ormanlar, uzun zeytin bahçeleri, büyük kumsallar ile çevrilidir. Portekiz’de birçok Romalılardan kalma küçük şapeller, büyük katedraller, kaleler ve manastırlar Portekiz mimarlık tarihine ve Portekiz sanatına yön verir.

4. Sağlık Sistemi:
Portekiz, Dünya Sağlık Örgütü sıralamasında 12. sırada olan iyi bir sağlık sistemine sahiptir. Sağlık altyapıları, kamu ve özel hastaneleri çok kalitelidir. Portekiz’de tıbbi bakımın sağlanmasının da çok basit olduğu unutulmamalıdır. Golden Visa sayesinde sağlık hizmetlerinden de yararlanmak mümkündür.

5. Güvenliği:
Her yerde ve herhangi bir saatte herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadan yürüyebilmenin mümkün olduğu güvenli bir ülkedir. Avrupa’nın suç oranı en düşük ülkelerinden biri olması ve yüksek düzeyde kamu ve özel güvenlik hizmetlerine sahip olması, Portekiz’de yaşamı oldukça güvenli kılar. Portekiz, 153 (Küresel Barış Endeksi 2017) içinde en barışçıl 3 ülkelerden biri olmuştur. Herhangi bir kökenin veya dini çeşitliliğe yönelik şiddetli gösteriler yapılmamıştır.

6. Diğer Çekici Özellikleri:
Pek çok tanınmış üniversite ve uluslararası okullara ev sahipliği yapar. Özellikle de Lizbon’daki Charles Lepierre ve Porto’daki Marius Latour en bilinenler arasındadır. Büyük alışveriş merkezlerinden ve şehir merkezinde konumlanan lüks markalar ile turizm açısından da oldukça çekicidir. Ayrıca çok sayıda eğlence ve kültür merkezi, büyük futbol stadyumları, tenis kortları ve son derece popüler golf sahaları bulunmaktadır. Atlantik Okyanusu’nun eşsiz plajları, kırsal turizmi, şarapçılık turizmi ve gastronomisi sayesinde, Algarve bölgesi, Lizbon ve Porto şehirleri olmak üzere, turizm alanında son yıllarda en yüksek ivmeyi göstermektedir.

Golden Visa 8 Ekim 2012 tarihinden itibaren geçerli olan Altın İkamet İzni Programı, üçüncü ülke vatandaşlarının ulusal bölgeye girmek için vize muafiyeti ile iş faaliyetlerini yürütmek üzere geçici ikamet izni almalarını sağlamaktadır. Bu program, Portekiz veya AB / AEA vatandaşlığına sahip olanlar için geçerli değildir.

You have already added 0 property

Login

Register

Login Account

Login with demo user

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Invaild email address.