Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yazlık arayışları hızlanınca rota zaman zaman yurt dışına da çevriliyor. Özellikle bazı ülkelerin gayrimenkul yatırımlarına oturma izni ve vatandaşlık vermesi yurt dışından ev almayı cazip hale getiriyor.

Yurt dışından gayrimenkul tercihleri arasında ilk tercih edilen ülkeler genellikle Türk Kültürü’ne yakın olması sebebiyle Güney Avrupa ülkeleri. Yurt dışından gayrimenkul alınmasıyla başlayan süreç ilk olarak oturma izni, sonrasında ise vatandaşlık alma ve pasaport alma hakkıyla devam ediyor. Bu da AB vatandaşlığı ve dolayısıyla Schengen ülkelerinde serbest dolaşım demek.

İspanya’dan Oturma İzni ve İspanyol Vatandaşlığı Almak

Yurt Dışında Ev Almanın Avantajlı Yanları Neler ?

Bu konular arasında başı çeken ülkelerden. Tek ya da birden fazla konutunuzun değeri 500 bin euro ise oturma izni almak için başvuru yapabiliyorsunuz. Yaklaşık 15 günlük bir süreçten sonra 1 yıllık oturma izni alınabiliyor. Bu izni 2 defa daha 2 yıllık süre için uzatma imkanı mevcut. 10 yıllık oturumdan sonra ise İspanya Vatandaşlığı ve sürekli oturum izni almak için başvuru yapılabiliyor. Bu 10 yıllık süre zarfının tamamında İspanya’da yaşanması gerekli değil. Sadece yenileme süreçlerinde İspanya’da olmak yeterli.

Portekiz’den Oturma İzni ve Portekiz Vatandaşlığı Almak

Yurt Dışında Ev Almanın Avantajlı Yanları Neler ?

Portekiz de tıpkı İspanya’da olduğu gibi gayrimenkul yolu ile vatandaşlık hakkı alınıyor. 500 bin euroluk bir gayrimenkul satın alındıktan sonra ‘Golden Residence Permit’ adı verilen daimi oturma izni ve vatandaşlık başvuru süreci başlıyor. Başvuru ve işlemlerin başlamasından sonra yaklaşık 2 aylık bir sürenin ardından Portekiz’de 1 yıllık oturma izni sahibi olunabiliyor. Oturma izni 2 defa 2 yıllık süreç için uzatılarak 5 yıla tamamlanıyor ancak 1 yıllık daha oturma izni alınarak bu sürenin 6 yıla tamamlanması gerekiyor. Bu süre sonunda Portekiz vatandaşlığı için başvuru yapma hakkına ve dolayısıyla AB vatandaşı olma imkanı doğuyor.
Portekiz vatandaşı olmak için ise başlangıç seviyesinde bir Portekizce bilgisiyle, temiz bir sicil şartı aranıyor. Bunların dışında ilk yıl için 7 gün, sonrasındaki her iki yıl için ise 14 günlük bir süreyi Portekiz’de geçirmek gerekiyor.

You have already added 0 property

Login

Register

Login Account

Login with demo user

6 or more characters, letters and numbers. Must contain at least one number.

Invaild email address.